Alarm w domu jest dobrym rozwiązaniem?

Zamontowanie alarmu w domu, niekiedy może okazać się jedną z najlepszych podjętych decyzji. Oprócz tego, że skutecznie odstrasza złodziei, to właścicielom jest w stanie zapewnić np. spokojny urlop zupełnie pozbawiony stresu i zmartwień. Jaki system alarmowy wybrać? Poniżej kilka ważnych wskazówek, które znacznie ułatwią podjęcie najwłaściwszej decyzji. 

Alarm w domu jednorodzinnym jest znacznie bardziej przydatny niż chociażby w przypadku mieszkań w bloku. Domy takie niejednokrotnie znajdują się na uboczu, a najbliższy sąsiad oddalony jest o kilka dobrych kilometrów.

 Lokalizacja taka jest niezwykle atrakcyjna dla potencjalnych złodziei, a brak możliwości przyłapania jest dla nich przysłowiowym motorem do działania. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby już na etapie budowy wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia  nieruchomości.

Na początku warto zastanowić się jednak, jak działa alarm w domu. Najbardziej podstawowe wersje składają się z zaledwie kilku elementów, ale są w stanie uruchomić sygnalizator akustyczny pod naszą nieobecność. Wystarczy zamontować je w miejscach, przez które najczęściej dochodzi do kradzieży lub rabunku. Agresywne dźwięki z pewnością skutecznie odstrasza potencjalnego złodzieja. Co więcej, po wywołaniu alarmu, informacje o zagrożeniu zostają natychmiast przekazane do całodobowej centrali. Inne bazują na podstawie czujników ruchu. Ostrzeżenie uruchamiane jest niezwłocznie po wykrytym zagrożeniu. 

Z czego składa się system alarmowy?

Mimo że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów alarmów i zabezpieczeń, to każdy system każdy system alarmowy składa się z kilku podstawowych elementów:

  1. Centrala alarmowa,
  2. Czujniki ruchu,
  3. Klawiatura sterująca (manipulator kodowy),
  4. Sygnalizatory,
  5. Dialer.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki alarm do domu wybrać, należy najpierw zadać sobie pytanie, o to co konkretnie chcemy zabezpieczyć. Jeśli nie mamy sprecyzowanych wymagań lub zależy na podstawowej ochronie, wystarczy wówczas system z 2 czujkami. Wykrywają one intruza w korytarzu i najbardziej narażonym na jego wtargnięcie pomieszczeniu.