Czworonożny przyjaciel w domu – rady dla początkujących

Pojawienie się w domu szczeniaka to niezwykle radosny, ale też wyczerpujący czas. Poniżej kilka wskazówek ja przetrwać kilka pierwszych dni w domu ze szczeniakiem.

Przede wszystkim dobre przygotowanie

Za czym szczenie pojawi się w domu należy się na jego pojawienie przygotować. Warto poczytać kilka książek lub artykułów w internecie na temat wychowania psa, można też pooglądać różnego rodzaju filmiki w, których mowa o wychowaniu i pielęgnacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, by później wykorzystać ją w praktyce.

Kilka ważnych kroków, które należy podjąć przed pojawieniem się czworonożnego przyjaciela w domu:

– omówienie zasad opieki nad psem ze wszystkimi domownikami (szczególnie ważne jest przygotowanie dzieci)

– zabezpieczenie domu (wystające kable, przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla szczeniaka należy zabezpieczyć lub schować)

– zrób niezbędne zakupy (pies trafiając z hodowli do nowego właściciela ma zazwyczaj zapewnioną niezbędną wyprawkę, w przypadku psiaka ze schroniska wszystko trzeba przygotować samemu. Warto zapatrzeć się w szczotkę do wyczesywania, kosmetyki do pielęgnacji psów, dowiedzieć się jaką karmę do tej pory jadł pies, kupić legowisko)

– dowiedz się jakie produkty są niebezpieczne dla psa (do tego warto też zaliczyć rośliny, jeśli któraś jest trująca warto ją przestawić w takie miejsce gdzie szczeniak nie będzie miał do niej dostępu)

Zadbaj o swojego nowego członka rodziny

Pies jest uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka. Dlatego warto zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo już od pierwszych chwil w domu.

Ważne wskazówki dla właściciela szczeniaka:

1. Karm psa według zaleceń hodowcy lub 3-6 razy dziennie. Szczeniaki jedzą zdecydowanie częściej niż dorosłe psy. Podawaj pupilowi karmę dostosowaną do wieku i wielkości.

2. Monitoruj masę ciała psa i dostosowuj porcie karmy do jego potrzeb (ważne jest by w bilans kaloryczny wliczać również podawane smaczki).

3. Pierwszy spacer powinien odbyć się dopiero po przejściu wszystkich szczepień ochronnych.

4. Zadbaj o bezpieczne i komfortowe miejsce w domu, w którym pies będzie mógł spokojnie odpocząć.

5. Kup zabawki dostosowane do potrzeb szczeniaka i baw się z num.

6. Naucz psa podstawowych komend i nie pozwól wejść sobie na głowę (podstawowe komendy i naukę posłuszeństwa powinien przejść każdy pies, dodatkowe sztuczki można uczyć psa sukcesywnie. Każde dobrze wykonanie zadanie warto nagradzać smaczkiem, który wzmocni w psie chęć nauki).