Higiena uszu
Słuch to jeden z najważniejszych narządów zmysłu, który zdecydowanie pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Aby narząd ten działał bez zarzutu należy odpowiednio dbać o higienę uszu, a w razie dolegliwości bólowych udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na higienę uszu u małych dzieci, ponieważ nie są one w stanie samodzielnie usunąć nadmiaru woskowiny.
Choroby uszu
Wśród najpopularniejszych chorób uszu wyróżnia się:
- wysiękowe zapalenie ucha, które przebiega bez ostrych objawów jak intensywny ból bądź gorączka,
- ostre zapalenie ucha, to zaawansowany proces zapalny, który wymaga szybkiego leczenia gdyż może doprowadzić do rozwoju innych chorób. Do najczęstszych objawów zalicza się ból głowy, wysoką temperaturę oraz nagły, dokuczliwy ból ucha,
- nowotwory uszu.
Leczeniem uszu zajmuje się otolaryngolog, który przeprowadza szczegółowe badania i w razie potrzeby kieruje do innych specjalistów.
Właściwa higiena uszu
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby należy chronić uszy przed wiatrem i zimnem, oraz dbać o odpowiednią higienę uszu, a także chronić przed zanieczyszczeniem hałasem. Patyczki higieniczne nie są zalecane przez specjalistów. Nie powinno się ich wtykać do środka, ponieważ takie postępowanie powoduje wepchnięcie woskowiny do środka i wręcz sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Przy pomocy zwilżonego patyczka można delikatnie wyczyścić jedynie zewnętrzną część ucha, pomijając środek.
W aptekach i drogeriach od pewnego czasu dostępne są preparaty dedykowane do czyszczenia uszu u dzieci i dorosłych. Najczęściej są one stworzone w oparciu o naturalne składniki, dzięki czemu stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Zdania lekarzy na temat dedykowanych środków są podzielone, jednak w przypadku osób zmagających się z nadmiarem woskowiny stosowanie może przynieść świetny efekt.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zabieg płukania uszu. Polega on na wypłukiwaniu nadmiaru woskowiny przy pomocy specjalnego sprzętu. Sam proces jest bezbolesny i krótki. Warto jednak udać się na czyszczenie uszu do sprawdzonego i doświadczonego lekarza. Dobrze wykonane płukanie pozwala w kilka chwil pozbyć się uczucia zatkanych uszu. Sprawdź także domowe sposoby na zapalenie ucha.
O czym świadczy kolor woskowiny?
Woskowina o zdrowej, jasno żółtej barwie odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ wpływa na oczyszczanie przewodu słuchowego oraz go nawilża. Czasem woskowina przybiera nienaturalny kolor, na przykład brązowy bądź bordowy. W takiej sytuacji konieczna może okazać się wizyta u specjalisty, gdyż najczęściej świadczy to o rozwoju choroby.