Jak dbać o oczko wodne?
Oczko wodne stanowi niezwykłą ozdobę każdego ogrodu. Bywa domem dla rybek, żab, czy przeróżnych owadów. Mając je można codziennie wybierać się na odpoczynek nad wodą. Aby element ten cieszył swoim pięknem przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać. Jak to zrobić?
Założenie oczka wodnego
Planowany zbiornik wodny musi zostać odpowiednio umiejscowiony. Powinien znajdować się w zacienionym miejscu, aby nie przegrzewał się w czasie lata. Musi mieć także odpowiednią wielkość i głębokość – zapewnia to stabilność biologiczną. Zalecane wymiary to minimum 10-15 m2 oraz co najmniej 80 cm głębokości.
Jak należy dbać o rośliny i zwierzęta w oczku wodnym?
Roślinność, szczególnie ta na płytkiej wodzie, poza walorami estetycznymi, pełni też funkcję naturalnej oczyszczalni. Zaopatruje wodę w tlen i zapewnia schron wszelkim żyjącym tam istotom. Oczko samo w sobie powinno posiadać kilka stref głębokości: strefę wody powierzchniowej, płytkiej, głębokiej, błotnej oraz przybrzeżnej. Na każdej z nich trzeba zasadzić odpowiednio przystosowane do warunków rośliny. Należy pamiętać też o stosowaniu odpowiednich typów nawozów. Nie wolno używać tych zwykłych ogrodowych. Dlatego my polecamy ten preparat do oczek wodnych.
Oczko wodne gości w sobie wiele rodzajów zwierząt. Są to przede wszystkim ryby. Na jakie najlepiej się zdecydować? Idealne sprawdzają się: słonecznica, karpie, karasie oraz różanka. By zapewnić im odpowiednie warunki do życia należy zwrócić uwagę na głębokość oczka oraz na to, ile zbiornik może ich pomieścić. Nie może być ich za dużo. Najlepiej trzymać się zasady, że ilość ryb powinna być mniejsza niż połowa powierzchni zbiornika. Jeśli chodzi o pożywienie, to powinno się je karmić taką ilością, jaką są w stanie faktycznie zjeść, by pokarm nie opadał na dno i nie stawał się pożywką dla glonów. Zobacz czyszczenie oczka wodnego.
Oczko wodne w czasie poszczególnych pór roku
Każda pora roku wymaga specyficznych zachowań. Jakich?
- Wiosna: jest to czas, w którym należy usunąć glony, muł, martwe rośliny, a także posadzić nowe, warto przyciąć też suche i zwiędłe części oraz wszelkie przerośnięte sztuki. Do oczyszczenia zbiornika najlepiej użyć podbieraka do liści.
- Lato: o tej porze roku trzeba zadbać o uniknięcie rozrostu glonów, zbyt wielka ich ilość może doprowadzić do śmierci roślin i zwierząt tam żyjących.
- Jesień: należy zabezpieczyć oczko przed opadającymi liśćmi, w tym celu warto zamontować specjalną siatkę
- Zima: w czasie niskich temperatur trzeba zabezpieczyć je przed zamarzaniem, ponieważ mogłoby się to przyczynić do śmierci organizmów. Da się to uczynić poprzez pozostawienie drewna na tafli wody, dzięki temu tworzy się przerębel.
Oczko wodne jest ozdobą, o którą warto dbać, ponieważ wypielęgnowane będzie służyć przez długi czas.