zapalenie ucha

Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha to jedna z tych dolegliwości, z którą zdecydowana większość osób zetknęła się przynajmniej raz w życiu. Mimo że zwykle przydarza się w dzieciństwie na tle wirusowym, to często uskarżają się na nią również osoby dorosłe. Już na początku warto podkreślić, że zapalenie ucha dzielimy na 3 rodzaje w zależności od umiejscowienia:

  • zapalenie ucha zewnętrznego,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie ucha wewnętrznego.

Kilka słów na temat zapalenia ucha zewnętrznego

Zapalenie ucha zewnętrznego to niezwykle częsty przypadek, który występuje niezależnie od wieku pacjenta. Nazwa wywodzi się od tego, że stan zapalny dotyka przede wszystkim zewnętrznego przewodu słuchowego. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie gruczołów łojowych lub nadmierne narażenie uszu na kontakt z wodą, nieprawidłowe czyszczenie uszu, różnorodne alergie czy cukrzyca. Czym objawia się zapalenie ucha zewnętrznego? Otóż jednym z najpopularniejszych jest oczywiście silny ból, a także obrzęk zauważalny w zewnętrznej części przewodu słuchowego. Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat chorób przewodu słuchowego są strony internetowe jak np. geers.pl. Ponadto wśród innych nieco mniej popularnych objawów zapalenia ucha zewnętrznego, wymienia się również:

  • pojawienie się nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny,
  • powiększone i bolesne węzły chłonne,
  • ogólne osłabienie samopoczucia,
  • uczucie swędzenie ucha,
  • Łuszczący się naskórek w zewnętrznej części ucha.

Dostrzegasz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów? Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem ich nie ignorować. Organizm wysyła nam tym sposobem jasne sygnały, które wymagają reakcji. Najlepszym sposobem, który pozwoli na rozwianie wszelkich niejasności i postawienie jednoznacznej diagnozy będzie wizyta w gabinecie laryngologa. Pierwszym krokiem może być jednak odwiedzenie lekarza rodzinnego i przedstawienie wszelkich dolegliwości i powiedzenie o obawach. Więcej informacji na temat stanów zapalnych, pisaliśmy tutaj.

Nie zapominajmy, że tylko postawiona we właściwym czasie diagnoza jest w stanie sprawić, że problem zniknie. Możliwe jest także uniknięcie przykrych dla zdrowia dolegliwości.