kawa czy herbata

Kawa vs. herbata: Który z tych napojów działa na nas lepiej?

Od dawna znany spór między miłośnikami kawy i herbaty sprowadza się nie tylko do kwestii smaku, ale również korzyści zdrowotnych. Tradycyjnie wiadomo, że herbata działa odprężająco i idealnie nadaje się do towarzystwa po ciężkim dniu, a kawa dodaje energii i zwiększa naszą wydajność o poranku. Ale czy jeden napój może być lepszy od drugiego?

Właściwości pobudzające

Choć na pierwszy rzut oka kawa będzie tu zdecydowanym faworytem, to herbata także może dać nam dodatkową porcję energii. Powszechnie wiadomo, że kawa zawiera większą ilość kofeiny niż herbata, jednak jej liście w swojej naturalnej, surowej postaci posiadają więcej kofeiny niż ziarna kawy. Więc dlaczego w przypadku napojów sytuacja wygląda odwrotnie? Kawa jest najczęściej parzona w wyższej temperaturze, co pozwala na uwolnienie większej liczby cząsteczek kofeiny z ziaren do naparu. Dodatkowo, najwięcej kofeiny w herbacie znajduje się w wyrzucanych liściach. W przypadku kawy, jej mielone i palone ziarna o wiele lepiej rozpuszczają się w wodzie.

Chociaż kawa zawiera więcej kofeiny, herbata ma także inne związki chemiczne, które zwiększają koncentrację i uwagę, w tym teinę. Ten aminokwas dostarcza energii o wiele łagodniej niż kawa, bez nagłych skoków i spadków poziomu cukru we krwi, których doświadczasz, gdy pijesz kawę. Teanina pomaga spowolnić proces wchłaniania się kofeiny do krwiobiegu. Rezultatem tego działania jest łagodniejszy i spokojniejszy wzrost poziomu energii, w przeciwieństwie do działania kawy, które jest szybkie, bardziej intensywnie, ale o wiele krótsze. Co więcej, teaina posiada także właściwości antyoksydacyjne.

Korzyści zdrowotne płynące z picia herbaty i kawy

Zarówno kawosze, jak i miłośnicy herbaty twierdzą, że ich ulubiony napój jest zdrowszy. Jednak w przypadku tej kwestii, badania wykazały, że zarówno kawa i herbata oferuje znaczące walory zdrowotne, więc najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie picie obu tych napojów.

Kawa

Codzienne picie kawy może zapobiegać poważnym chorobom, takim jak cukrzyca, ponieważ kofeina zawarta w kawie pomaga przeciwdziałać insulinoodporności. Kofeina podnosi także poziom adrenaliny we krwi, co zwiększa czas reakcji i poprawia ogólną sprawność fizyczną i motorykę. Kawa jest bogata w naturalnie w niej występujące witaminy z grupy B oraz inne, ważne mikroskładniki takie jak potas i mangan. Te elementy wspomagają funkcjonowanie narządów i pomagają zwalczać wirusowe przeziębienia.

Herbata

Jednym z najważniejszych korzyści zdrowotnych w piciu herbaty jest zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów, dzięki jej bogactwie w eliminujące wolne rodniki przeciwutleniacze (kawa także je zawiera). Herbata ma również zdolność do stymulowania metabolizmu, co jest przydatne w procesie odchudzania. Osoby, które regularnie piją herbatę mogą cieszyć się także mniejszą szansą na rozwój chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona lub Alzheimera i choroba Parkinsona. Regularne spożywanie herbaty zwiększa zdolność do zapamiętywania, a także poprawia procesy poznawcze.

Jeśli szukasz automatu vendingowego z herbatą i kawą, koniecznie zajrzyj na stronę automatyvending.waw.pl.