Lifestyle – sposób na życie

Angielski termin „lifestyle” na dobre został przyjęty przez polskie słowniki i spotykany jest na co dzień. W wolnym tłumaczeniu można je przetłumaczyć na „styl życia”. Mimo powszechności tego określenia niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to głównie styl życia wpływa na jego jakość. Jesteśmy narodem, który lubi narzekać – czas to zmienić!

 

Lifestyle sposobem na dobre samopoczucie

Zdrowe odżywianie i dużo ruchu podstawą dobrego samopoczucia: wpaja się nam te wartości od dzieciństwa i słusznie. Zapomina się jednak o jeszcze jednej ważnej kwestii – zdrowiu psychicznym. W 21. wieku nadal panuje przekonanie, że psychologa czy psychiatrę odwiedzają tylko chorzy psychicznie. Nie jest oczywistym fakt, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak i fizyczne – a nawet jest ważniejsze. Jeśli masz problemy natury psychicznej, ciało też wtedy odmawia współpracy.

Każdy z nas z pewnością spotkał się w swoim życiu z traumatycznymi wydarzeniami, które tłumimy w sobie. Często te schowane emocje objawiają się dopiero wieku dorosłym w postaci ataków paniki czy silnych stanów lękowych. Dlatego ważne jest, by dbać o kondycję naszej psychiki. Nie musisz iść od razu psychologa – wystarczy, że pomedytujesz 20 minut dziennie i skupisz się na głębokich wdechach i wydechach. Po krótkim czasie z pewnością zauważysz pozytywne zmiany i będzie Ci lżej na duszy.

 

Co warto wprowadzić do naszego lifestyle’u?

  • staraj się docenić to, co masz: nie skupiaj się wyłącznie na złych wydarzeniach i na tym, co mają inni;
  • po pracy przejdź się na spacer. Zatrzymaj się i podziwiaj drzewa, rzekę czy zieloną trawę. Postaraj się nie myśleć przez chwilę o kredytach i pracy;
  • unikaj wysoko przetworzonej żywności, polub warzywa;
  • poruszaj się trochę! Nie musisz chodzić na siłownię – wystarczy 20 minut spaceru dziennie;
  • poświęć kilkanaście minut dziennie na medytację; zwróć uwagę na swój oddech i stosuj techniki odprężające.