Na jakie usterki laptopy narażone są najczęściej? Część 2
W poprzednim wpisie wymienialiśmy najczęstsze przyczyny usterek laptopów. Dziś kontynuujemy ten temat i podpowiadamy, dlaczego laptopy firmowe i domowe ulegają uszkodzeniu.
Uszkodzone gniazda ładowania
Awaria gniazda ładowania objawia się na różne sposoby, np. dochodzi do przegrzewania się gniazda i wtyczki, gniazdo ładuje tylko przez chwilę i przestaje, bateria się nie ładuje lub rozładowuje się, dioda sygnalizująca ładowanie nie pali się lub miga. Do uszkodzenia gniazda ładowania dochodzi podczas codziennego, intensywnego korzystania z laptopa. Usterka może się z pozoru wydawać błaha, niemniej jeśli bateria całkowicie się rozładuje i nie będzie możliwości naładowania jej, nie da się włączyć urządzenia. Naprawa komputerów polega na wymianie gniazda. Elementy te są przeważnie przylutowane do płyty głównej, w związku z czym trzeba wyjąć z laptopa całą płytę główną. Najlepiej zdać się w tych kwestiach na doświadczonych fachowców.
Brak dźwięku
Brak dźwięku w laptopie to wyjątkowo uciążliwa i dość częsta usterka. Możliwymi przyczynami takiego stanu rzeczy są uszkodzenia: wzmacniacz audio, kodeka audio, sterownika audio bądź gniazda słuchawkowego. Na początek warto sprawdzić, czy do urządzenia podpięte są wszystkie kable, nie zaszkodzi też zainstalować najnowszą wersję sterownika audio. Jeżeli nie przyniosło to jednak spodziewanych efektów, wówczas konieczne jest oddanie komputera do serwisu, gdzie zapewne dokonana zostanie wymiana wzmacniacza lud kodeka audio.
Zalanie
Zalanie to jeszcze jedna sytuacja, kiedy nieodzowna staje się naprawa komputerów w serwisie. Chwila nieuwagi wystarczy, aby wylać na urządzenie kawę, herbatę czy inny napój. Jeżeli już do tego dojdzie, należy wyjąć z laptopa baterię, odciąć go od ładowania, otworzyć go (ale nie włączać!) i ustawić tak, by płyn ze środka mógł się wydostać. Zalany laptop, podobnie jak zalany telefon powinien jak najprędzej trafić w ręce specjalistów – w żadnym wypadku nie wolno podejmować prób napraw na własną rękę, gdyż może to spowodować rozległe i nieodwracalne uszkodzenia.