Nadmiar sebum na włosach

Nadmiar sebum to problem, z którym zmaga się mnóstwo osób. Co ciekawe, łój pojawia się nie tylko na twarzy czy w słynnej już strefie T, ale również na włosach. W przypadku skóry głowy sprawia, że włosy wyglądają na tłuste, przyklapnięte i zaniedbane. W rzeczywistości nadmiar sebum to nie tylko problem natury kosmetycznej. W momencie, gdy tłuste włosy wywołane są zaburzeniami hormonalnymi, jest to schorzenie, które wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia, a co za tym idzie – wizyty w gabinecie dermatologa.

Nadmiar sebum u kobiet wywołany przez hormony ma związek z podwyższeniem prolaktyny, a także obniżeniem poziomu estrogenów. Mocno przetłuszczająca się skóra głowy może doprowadzić np. do zmniejszenia samooceny, a niewłaściwa pielęgnacja może pogłębiać problem. Nadmiar sebum może być spowodowany także przez drożdżaki z rodzaju Malassezia, które odpowiadają za pojawienie się na skórze głowy białych płatków o nieregularnych kształtach, czyli oczywiście łupieżu.

Jakie kosmetyki warto stosować?

Niejednokrotnie zdarza się, że osoby posiadające tłuste włosy stosują silne produkty pielęgnacyjne, z nadzieją, że tym sposobem uda im się dogłębnie oczyścić skórę głowy i pozbyć znienawidzonego łoju. Nie jest to jednak właściwa praktyka. Włosy mają tendencję do przetłuszczania uwielbiają delikatną i nieinwazyjną pielęgnację. Zbyt częste stosowanie peelingów, czy kilkukrotne mycie głowy w ciągu dnia z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. W momencie, gdy dojdzie do naruszenia płaszcza lipidowego, sebum wydzielane będzie jeszcze w większych ilościach.

Nieprzypadkowo zaleca się, aby osoby zmagające się z przetłuszczaniem skóry głowy i włosów stosowały delikatne dermokosmetyki redukujące nadmiaru sebum. Taką linię kosmetyków posiada w swojej ofercie marka Klorane, która uznawana jest za specjalistę w walce o zdrowe, piękne i lśniące włosy. A te – jak wiadomo – są marzeniem wielu osób. Odpowiednio dobrana i przemyślana pielęgnacja jest w stanie sprawić również, że włosy przestaną się plątać, a ich rozczesywanie stanie się czystą przyjemnością.