Edukacja finansowa dziecka
Pierwsze kroki w edukacji finansowej dziecko powinno stawiać w domu. To rodzice powinni być osobami, które przekażą dziecku jak gospodarować pieniędzmi i jak ważne jest dobre rozporządzanie swoim kieszonkowym. Jak ułatwić dziecku naukę rozporządzania kieszonkowym? Kilka prostych rad znajdziesz w poniższym artykule.
Kieszonkowe czy warto praktykować?
Zdania rodziców w kwestii kieszonkowego są podzielone. Jedni uważają, że kieszonkowe jest ważne inni twierdza, że ich dzieciom nic nie brakuje i jak coś chcą po prostu przychodzą i proszą o pieniądze. Eksperci jednak są zgodni, że kieszonkowe to dobra forma nauki samodzielnego gospodarowania pieniędzmi. Dziecko za wydzieloną sumę pieniędzy uczy się, że nie jest w stanie kupić wszystkiego i musi dokonywać wyborów.
Osiągnięcie celu
To czy dokona dobrego czy złego wyboru będzie miało wpływ na to czy będzie zadowolone czy nie po wydaniu pieniędzy. Jeśli dziecko chce jakąś droższą zabawkę nauczy się, że oszczędzanie jest dobrą formą by osiągnąć cel i posiadać upragniony przedmiot. Jeśli wyda kieszonkowe od razu na mniejsze zachcianki zrozumie, że w taki sposób cel będzie się oddalać. Czasami dorośli mają z tym problem, ale to właśnie dla tego, że nie byli odpowiednio edukowani. Dzięki kieszonkowemu dziecko dostrzega wartość pieniądza. Częstotliwość i wartość kieszonkowego to indywidualne kwestia rodzica, ważne jednak by nie były to zbyt duże sumy, bo kieszonkowe ma pomóc w dobrym gospodarowaniu pieniędzmi.
Edukacja finansowa pozwoli dziecku stawiać pierwsze kroki w finansowym świecie, dzięki czemu łatwiej będzie mu ogarnąć własne finanse w dorosłym życiu.