Korektor w płynie – ponadczasowy artykuł biurowy?

Błędy popełnia każdy i nie należy się tego wstydzić. Pomyłki zdarzają się w życiu, w pracy i w szkole. O ile w życiu zazwyczaj chodzi o czyny, o tyle w pracy i w szkole najczęściej mamy na myśli błędy, których nie można nie zauważyć, bo zostały zapisane. Na szczęście ludzkość i na to wymyśliła sposób. Korektory pozwoliły na bezpieczne i estetyczne pokrycie błędów. Wyróżnia się dwa rodzaje korektorów: korektor w taśmie i korektor w płynie, którego temat zostanie dziś przybliżony.

Skąd wzięła się nazwa i czym w ogóle jest korektor?

Korektor to nic innego jak biała kryjąca substancja połączona z rozpuszczalnikiem umożliwiającym utrzymanie płynnego stanu produktu w buteleczce. Gdy po aplikacji rozpuszczalnik wyparowuje, zostaje sama substancja kryjąca, a z perspektywy użytkownika, korektor po prostu wysycha. Nazwa w naturalny sposób pochodzi od funkcji produktu – umożliwia on korektowanie każdego rodzaju tekstu. Nie trzeba pisać wszystkiego od nowa ani decydować się na nieestetyczne skreślenia. Można poprawiać punktowo i estetycznie. Co ciekawe, jest to stosunkowo młody wynalazek – po raz pierwszy został użyty w 1956 roku i był dziełem Amerykanki, Bette Nesmith Graham.

Korektor w piórze

Według większości osób używających płynnych korektorów ich drugą, po niskiej cenie, największą zaletą jest świetne krycie. Korektory nie rozmazują się, nie pozostawiają nieestetycznych śladów. Oczywiście to nie tak, że są niewidoczne. Jednak precyzja aplikacji sprawia, że korektor w płynie w żaden sposób nie wpływa na ogólny wygląd tekstu. Jedną z możliwości sprzedaży produktu jest umieszczenie go w wygodnym i precyzyjnym piórze. Aplikacja polega na delikatnym uciskaniu pióra w centralnym miejscu, co powoduje wydostawanie się płynu na zewnątrz. Ta opcja pozwala na niezwykłą precyzję, jednak, ze względu na wygodę, zalecana jest do używania na mniejszych powierzchniach.

Korektor w buteleczce

Drugą możliwością jest korektor w płynie umieszczony w małej buteleczce, zazwyczaj o pojemności około 20 ml. Wspomniana precyzja aplikacji wynika to z charakterystyki aplikatorów dołączonych do nakrętek butelek. Możliwe są dwa warianty: pędzelek i gąbeczka. Obydwie opcje umożliwiają pokrycie zarówno małych, jak i większych powierzchni, jednak zaletą gąbeczki jest to, że uniemożliwia ona nabranie zbyt dużej ilości produktu. Dzięki temu nie ma problemu ze zbyt grubą warstwą korektora, która może zwiększać jego zauważalność i utrudniać pisanie po przykrytym miejscu.

Podsumowanie

Mimo niepodważalnych zalet korektorów taśmowych, uważa się, że korektory w płynie są po prostu wygodniejsze. Wszystko jednak zależy od gustu. Najlepiej po prostu sprawdzić. Korektory to produkty, które wciąż pozostają niesamowicie tanie i każdy może sobie pozwolić na wygodne wprowadzanie poprawek do tekstu.