nauka zdalna

Nauka zdalna – niezbędna darmowe programy 

Epidemia koronawirusa wymusiła na nas zmianę dotychczasowego stylu życia. Co raz więcej pracodawców, umożliwia swoim pracownikom pracę w domu – home office. Do nich dołączyli również uczniowie. Oni także uczą się w domu, łącząc się z nauczycielami przez internet. Nauka zdalna umożliwia uczniom dalsze zdobywanie wiedzy, pomimo wprowadzonych obostrzeń.

Większość z szkół korzysta z połączeń wideo, za pomocą różnych aplikacji, na przykład Skype, Microsoft Teams, Zoom, Google Classroom. Oprócz tego ważne jest, aby uczeń posiadał w swoim komputerze, inne pomocne oprogramowanie, które może mu ułatwić pracę. Poniżej prezentujemy kilka z nich. 

Nauka zdalna – pakiety biurowe

 

Na rynku dostępnych jest wiele pakietów biurowych, różnych firm. Większość z nich wzoruje się na pakiecie Microsoft Office i ma z nim integralność (można pliki zapisywać w formacie doc, docx). Wspomniany pakiet jest opcją płatną, jednak ma darmową odmianę online.

prezentacja

Photo by StartupStockPhotos/ Pixabay

Office.com

Jest to niewątpliwie najlepszy pakiet biurowy. Po założeniu konta na stronie, mamy dostęp do różnych niezbędnych programów, przydatnych w szkole. Są to między innymi:

Word – rozbudowany edytor tekstowy. Napiszemy w nim wypracowanie czy notatki z lekcji.

Power Point – tutaj łatwo przygotujemy wszelkie prezentacje.

Excel – to rozbudowany arkusz kalkulacyjny. Zrobimy tu wykresy, obliczenia, raporty.

Outlook – program pocztowy.

Pakiet zawiera również dostęp do Skype, kalendarza czy listy zadań. Wszystkie dokumenty są przechowywane w chmurze, więc możemy mieć do nich dostęp z każdego miejsca.

OpenOffice, LibreOffice

Te dwa pakiety są stworzone na wzór powyższego Microsoft Office. Znajdziemy tu również edytor tekstowy, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji. Pakiety te są darmowe i należy je pobrać na komputer i zainstalować. Oba pakiety są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Pliki możemy zapisać do popularnego formatu doc oraz pdf. 

Przeglądarka plików pdf

Może się zdarzyć tak, że nauczyciel wyśle wam jakiś dokument (no. lekturę) w formacie pdf. Będziecie do tego potrzebowali innego programu niż wyżej wspomniane pakiety biurowe. Do tego typu plików, są specjalne czytniki plików pdf. Jet ich całkiem sporo, wszystkie działają podobnie. Możesz w nich otworzyć taki plik i go przeczytać, obrócić stronę, wydrukować. Programami takimi są m. in.:

  • Adobe Reader
  • Foxit Reader

Nauka zdalna – kalkulator naukowy

kalkulator

Photo by kaboompics/ Pixabay

Jeżeli jesteś już  w starszych klasach, na lekcję matematyki możesz potrzebować specjalistyczny kalkulator naukowy, który ułatwi obliczanie sinusów, cosinusów, logarytmów, silni itp. Nie każdy zapewne wie, że kalkulator taki znajduje się w Windows. Wystarczy w kalkulatorze, wybrać opcję widok, a następnie wybrać tryb naukowy

Nauka języków

nauka

Photo by libellule789/ Pixabay

W nauce języków warto zainstalować sobie program do tłumaczenia. Można skorzystać z darmowego translatora Google lub zainstalować inne dostępne darmowe programy. Godnym polecenia programem, gdzie podszlifujesz angielski jest Duolingo. 

W internecie jest wiele darmowych aplikacji, które pomogą wam przetrwać ten, jakby nie było, dziwny czas. Lekcje są skrócone, nauczyciele często niedostępni. Warto więc korzystać z programów, dzięki którym poszerzysz wiedzę, a tym samym ułatwią wam pracę na lekcji.  Pozostawajcie ze sobą w kontakcie, dzięki różnym komunikatorom, pielęgnujcie przyjaźnie, aby po powrocie do normalności wasze relacje były takie jak wcześniej, a nawet jeszcze głębsze.