Oczyść myśli – detoks od mediów społecznościowych

Obecne czasy w jakich żyjemy: pandemia, inflacja, wojna na Ukrainie spowodowała u wielu osób, że otwierając oczy sięgają po telefon i pierwsze co robią to włączają media społecznościowe, by dowiedzieć się co dzieje się na świecie. Czy jeszcze trwają obostrzenia pandemiczne, o ile znów podniesiona została stopa procentowa, jak daleko posunął się konflikt na Ukrainie? Codziennie mózg jest od samego rana przebodźcowany. Jak oczyścić myśli?

Zrób sobie detoks

Media społecznościowe nie tylko dostarczają rozrywki i informacji, ale są również (szczególnie obecnie) źródłem niepokoju który może sprawić, że zaburzone zostanie poczucie bezpieczeństwa. Media społecznościowe mogą negatywnie oddziaływać na psychikę i zdrowie fizyczne. Dlatego warto chociaż raz na jakiś czas się od nich odciąć.

Co zrobić by odciąć się od mediów społecznościowych:

– poszukaj sobie kompana, który wesprze Cię w postanowieniu (produktywne wykorzystanie czasu gdy pod ręką nie ma się telefonu będzie łatwiejsze we dwoje)

– ustal granice (jeśli początkowo nie czujesz się na siłach, by całkiem odciąć się od mediów zrób to stopniowo. Ustal limity, których będziesz się trzymać)

– bądź nieosiągalny (czasem najprostszym sposobem na odcięcie się od mediów społecznościowych jest usunięcie danej aplikacji z telefonu)

– znajdź inny budzik (większość osób używa telefonu jako budzika i po wyłączeniu go od razu sprawdza co dzieje się w mediach. By uniknąć takich sytuacji najłatwiej wrócić do tradycyjnego budzika, a telefon usunąć z sypialni)

Wybór

Wydawać by się mogło, że każdy myślący człowiek ma wybór czy chce być zalewany ogromem informacji płynących z mediów społecznościowych czy nie. W praktyce niestety okazuje się, że nie jest to takie oczywiste. To już mimowolny odruch i nawyk. Dlatego warto ćwiczyć silną wolę i pozwolić raz na jakiś czas dla własnego zdrowia psychicznego ograniczyć media społecznościowe, wyciszyć umysł i zadbać o swoje zdrowie.