Poznaj rodzaje konsol

rodzaje konsoli

Kons, konsolowy, na konsolę, określenie powszechnie znane i obecne, ale czym właściwie ta konsola jest? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i nieco zagłębić się mówiąc o najpopularniejszych typach konsol.

Konsola

W skrócie konsolę można określić jako tańszą alternatywę dla laptopa czy peceta skierowaną do osób potrzebujących urządzenia stricte do rozrywki (gry, muzyka, filmy). W skład standardowego „konsolowego” zestawu wchodzi najczęściej sama konsola, czyli jednostka centralna posiadająca zintegrowane podzespoły podobne do tych, jakie znaleźć można w pecetach, napęd DVD lub Blu-Ray, często także wbudowany dysk twardy bądź gniazda na karty pamięci. Konsola posiada także szereg wyjść: do podłączenia TV bądź monitora (standardowo HDMI), wyjście sieciowe oraz gniazda do podłączenia kontrolerów (obecnie najczęściej Micro USB).

Kontrolery

Kontrolerem możemy nazwać każde zewnętrzne, podłączane przewodowo lub bezprzewodowo urządzenie, które pozwala na obustronną komunikację i interakcję użytkownika z konsolą. Najpopularniejszymi kontrolerami są pady, czyli odpowiednio wyprofilowane urządzenia trzymane najczęściej w obu dłoniach, z kilkoma lub kilkunastoma przyciskami nierzadko wyposażone także w mechanizm wibrujący czy dotykowy. Innym rodzajem konsolowych peryferii są czujniki ruchu takie jak PlayStation Move czy Xbox Kinect pozwalające na uczestnictwo i interakcję z grami za pomocą gestów i ruchów własnego ciała, które staje się wtedy niejako żywym kontrolerem. Konsola może być także kontrolerem sama w sobie (np. GameBoy Advance czy Nintendo DSi), wówczas najczęściej ekran umieszczony jest bezpośrednio na środku natomiast przyciski po jego bokach lub też pod spodem.

Najpopularniejsze konsole

Dwoma najpopularniejszymi na europejskim rynku producentami i jednocześnie konkurentami są Microsoft oraz Sony. Pierwszy z nich znany też powszechnie z kolejnych wydań systemu Windows zadebiutował w listopadzie 2001 konsolą Xbox, wydając w kolejnych latach następne generacje takie jak Xbox 360 i Xbox One. Drugi zadebiutował 3 grudnia 1994 konsolą PlayStation, póżniej wydając kolejno PS One, PlayStation 2, 3 i najnowsze oznaczone numerem 4. Jeśli chodzi o rynek konsol przenośnych to potentatem jest tutaj Nintendo, które odniosło ogromny sukces wydając pierwsze przenośne konsole takie jak legendarny czarno-biały GameBoy, oraz jego następców GameBoy Color oraz Advance. Z najnowszych produktów Nintendo może poszczycić się następcami klasycznych GameBoy’ów począwszy od Nintendo DS., kończąc na wprowadzające rozgrywkę przenośną w świat 3D Nintendo 3DS i 3D